![]() |
Ochrona Środowiska |
|
|
Przekazana do Senatu Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, wprowadza zmiany w terminie, w którym posiadacz odpadów jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji - zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenia na przetwarzanie odpadów.
Termin zmieniono z 5 września 2019 r. na 5 marca 2020 r.
Z dniem 1 maja 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów.
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1592) przypominamy o obowiązku prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów.
Posiadacz odpadów, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów, prowadzący magazynowanie odpadów lub zarządzający składowiskiem odpadów jest obowiązany spełnić wymagania określone w art. 25 ust. 6a i 6b ustawy zmienianej w art. 1 oraz wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 25 ust. 8a tej ustawy w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy - czyli do dnia 22.02.2019 roku.
11 lutego 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą opłatę recyklingową należy wnosić na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa do dnia 15 marca roku następnego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana.
Informujemy, że w dniu 31 marca 2019 r. upływa termin złożenia do Urzędu Marszałkowskiego wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska i sposobu ich przedstawiania, oraz wniesienia opłaty z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska.
Przypominamy, że 15 marca mija termin złożenia do Urzędu Marszałkowskiego sprawozdań:
- rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.
- rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi
- dokumentacji związanej z przyznaniem pomocy de-minimis w zakresie opłaty produktowej.
Zgodnie z art. 184 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r. poz 799, z późn. zm.) do wniosku o wydanie pozwolenia należy dołączyć min.:
- operat przeciwpożarowy
- postanowienie uzgadniające warunki ochrony przeciwpożarowej
- zaświadczenie o niekaralności
Zgodnie z wykładnią Ministerstwa Środowiska Departamentu Gospodarki Odpadami DGO.VI.022.25.2018.MD z dnia 21-09-2018 r. obowiązek dołączania do wniosku operatu przeciwpożarowego i postanowienia uzgadniającego warunki określone w operacie, należy odnosić tylko do pozwoleń na wytwarzanie odpadów i pozwoleń zintegrowanych.
W dniu 05.09.2018r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
W ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. z 2018 r. poz. 296 i 1479) wprowadza się zmiany.
W ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2200, z późn. zm.3)) w załączniku nr 3 do ustawy dodano informacje o karach
Świadczymy usługi obejmujące outsourcing środowiskowy i zarządzanie środowiskiem w przedsiębiorstwie rozumiane powszechnie jako Ochrona Środowiska.
Naliczamy opłaty za korzystanie ze środowiska. Prowadzimy bazie BDO ewidencje odpadów (KEO). Wykonujemy sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami i opakowaniami w bazie BDO, sprawozdania obejmujące zużyty sprzęt (ZSEiE), baterie i akumulatory. Wykonujemy raporty Kobize i sprawozdania PRTR. Outsourcing środowiskowy zawiera opłaty środowiskowe, audyty ekologiczne, konsulting i doradztwo środowiskowe. Nasze usługi z zakresu ochrony środowiska obejmują woj. śląskie. Obszar naszej działalności rozumianej powszechnie jako Ochrona Środowiska obejmuje między innymi miasta: Katowice, Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza.
® Nasz graficzny znak firmowy oraz nazwa EKOS są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP pod numerem R.07080 i podlegają ochronie prawnej od 1992 r. |