![]() |
Ochrona Środowiska |
|
|
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych
Zgodnie z art. 285. ust. 2 i art. 286 us.1 POŚ: termin złożenia wykazu i wniesienia opłaty za korzystanie ze środowiska upływa w czwartek, 31 marca
W dniu 15 marca 2022 r. ogłoszono Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.
Celem zmiany rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2022 r. danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (Dz. U. poz. 455) była potrzeba prawidłowego oznaczenia odnośnika w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części V w tabeli w kolumnie pierwszej w wierszu drugim. W obowiązującym rozporządzeniu dane „Liczba godzin pracy w roku” w nieprawidłowy sposób oznaczono odnośnikiem z cyfrą 6, przez co zgodnie z objaśnieniami dane te są obowiązkowe.
Z dniem 25 lutego wchodzi w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
Miedzy innymi wprowadza uszczegółowienie zawartości rocznego sprawozdania przedkładanego wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska (art. 236b POŚ)
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji - termin na sporządzenie i wprowadzenie do Krajowej Bazy o Emisjach Gazów Cieplarnianych i Innych Substancji, raportu za rok 2021 - upływa w najbliższy poniedziałek tj. 28 lutego
W projekcie ustawy zaproponowano objęcie systemem kaucyjnym opakowania z tworzyw sztucznych na napoje o poj. do 3 l oraz opakowania szklane na napoje o pojemności do 1,5l. Projektowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Jednostki tego rodzaju posiadają na tyle duże powierzchnie, aby umożliwić magazynowanie zebranych opakowań bez uciążliwości. Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.
Dodatkowo każdy przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlową zostanie zobowiązany do zawarcia umowy z podmiotem reprezentującym, która określi, w zależności od zaangażowania danej jednostki handlowej w system kaucyjny, m.in. zasady rozliczania kaucji oraz zasady odbierania i przekazywania opakowań i odpadów opakowaniowych. Jednostki handlowe zostały także obowiązane do prowadzenia ewidencji obejmującej:
a) liczbę nabytych i sprzedanych napojów w opakowaniach, objętych systemem kaucyjnym,
b) liczbę zwróconych przez konsumentów opakowań i odpadów opakowaniowych,
c) wysokość pobranych, zwróconych i niezwróconych kaucji.
Zgodnie z projektem ustawy wejdzie ona w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
źrodło: Rządowe Censtrum Legislacji
Od 22 lutego przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT.
W dzienniku ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi będącą nowelizacją przepisów wykonawczych do ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Przepisy rozporządzenia wchodzą w życie z dniem 22 lutego 2022. Oznacza to, że od 22 lutego każdy przywóz odpadów do Polski, oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową. Obowiązek dotyczy wszystkich rodzajów odpadów, w tym także odpadów z tzw. zielonej listy, których przywóz nie wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Wyjątkiem od obowiązku rejestracji w systemie SENT jest przywóz lub tranzyt odpadów z zielonej listy o masie nieprzekraczającej 20 kg.
Konsekwencją wprowadzonych przepisów będzie nałożenie odpowiednio na podmiot odbierający oraz przewoźnika w obrocie odpadami w momencie rozpoczęcia przewozu odpadów obowiązków w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji. Dodatkowo przewoźnik zostanie zobowiązany do zapewnienia przekazywania danych geolokalizacyjnych, a kierujący do posiadania numeru referencyjnego oraz uruchomienia lokalizatora. Podmioty które zobowiązane są do dokonania zgłoszenia musza zarejestrować się na elektronicznej platformie PUESC Ministerstwa Finansów. źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska https://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/824-od-22-lutego-odpady-przywozone-do-polski-w-systemie-sent
Przypominamy o zbliżającym się terminie przysyłania formularza EKOS P - dane za rok 2021 do:
- systemu opłat za wprowadzanie zanieczyszczeń do środowiska,
- raportowania w Krajowej bazie KOBiZE
Opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 19 grudnia 2021 r. w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r.
Rozporządzenie określa poziomy recyklingu dla poszczególnych rodzajów opakowań w poszczególnych latach do 2030 r. Pozwala na płynne przejście od obecnie obowiązujących poziomów recyklingu (załącznik nr 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) do wyższych poziomów, które zostały określone w nowelizacji ustawy w związku z transpozycją dyrektywy 2018/852.
Świadczymy usługi obejmujące outsourcing środowiskowy i zarządzanie środowiskiem w przedsiębiorstwie rozumiane powszechnie jako Ochrona Środowiska.
Naliczamy opłaty za korzystanie ze środowiska. Prowadzimy bazie BDO ewidencje odpadów (KEO). Wykonujemy sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami i opakowaniami w bazie BDO, sprawozdania obejmujące zużyty sprzęt (ZSEiE), baterie i akumulatory. Wykonujemy raporty Kobize i sprawozdania PRTR. Outsourcing środowiskowy zawiera opłaty środowiskowe, audyty ekologiczne, konsulting i doradztwo środowiskowe. Nasze usługi z zakresu ochrony środowiska obejmują woj. śląskie. Obszar naszej działalności rozumianej powszechnie jako Ochrona Środowiska obejmuje między innymi miasta: Katowice, Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza.
® Nasz graficzny znak firmowy oraz nazwa EKOS są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP pod numerem R.07080 i podlegają ochronie prawnej od 1992 r. |